Bérces Idősek Otthona és Támogatott Lakhatás Heves Vármegye

Fejlesztő foglalkoztatás

Az intézmény fejlesztő foglalkoztatásának keretein belül készült termékek árlistája megtekinthető ITT 

Ha valamelyik termékünk felkeltette az érdeklődését keresse bizalommal Bartháné Jarábik Tünde segítő/ koordinátor munkatársunkat, akivel egyeztetve lehetőség nyílhat a megtekintésre, illetve a vásárlásra.

Elérhetőségei:  Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.e-mail címen, +36(70) 655-1482 telefonszámon.

A fejlesztő foglalkoztatás bemutatása:

A támogatott lakhatásban élő lakóink életében a foglalkoztatás domináns szerepet játszik. 2006-tól, a szociális foglalkoztatás bevezetése óta, sokszínű, hasznos elfoglaltságot biztosító tevékenységet végezhetnek, melyért munkabérben vagy meghatározott összegű óradíjban  részesülnek. Felnőtt értelmi fogyatékossággal élő ellátottaink esetében elsődleges fontosságú a sokirányú tevékenykedésre alkalmat teremtő, azt motiváló életforma biztosítása.

2017-ben a foglakoztatási rendszer átalakult, létrejött a fejlesztő foglalkoztatás. Az akkori   célunk az volt, hogy  a már kialakított foglalkoztatási színtereket adaptáljuk az új rendszerbe, azt fenntartsuk, illetve lehetőségek szerinti bővítésük. A foglalkoztatási színterek pozitívnak bizonyultak ebben a foglalkoztatási formában is.

Szt. szerinti fejlesztési jogviszonyban, átlagosan 25 főt tudtunk foglalkoztatni napi 6 órában.  Mt. szerinti határozott idejű munkaviszonyban 4-7 órás munkaidőben átlagosan szintén 25 főt.

9 munkaterületen, műhelyekben, 14 féle tevékenység végzésére biztosított a lehetőség az alábbiak szerint:

         

  • Textil-feldolgozó műhely
  • Kerámia-műhely
  • Asztalos-műhely
  • Műanyag feldolgozó műhely
  • Üvegház, kertészet
  • Parkgondozás
  • Takarítás
  • Konyhai kisegítő munka
  • Mosodai kisegítő munka

A különböző készségeket, képességeket igénylő, egymásra épülő munkafolyamatok a foglalkoztatottak számára biztosítják a továbblépés lehetőségét.

         

Irányított, tematikusan felépített tanulási folyamat révén a foglalkoztatott elsajátítja az egyes munkafázisokat, majd az egész munkafolyamatot. A lépésekre bontott munkatevékenység segíti a munkavégző képesség, a szociális alkalmazkodás, az önállóság fejlődését, teret nyit a kreativitás, az egyéni fantázia kibontakoztatásához. A változatos késztermék vagy produktum előállítása/termesztése (pl. kaspó, szőnyeg, zöldség-palánta stb.) a teljes munkafolyamat megtanulására motiválja a dolgozót, mely átvezet/het az egyszerűbb, Szt. szerinti foglakoztatási formából, a magasabb szintű, összetettebb feladat végzést igénylő Mt. szerinti foglakoztatási formába.

A két foglalkoztatási forma munkafolyamatai egymásra épülnek. A nagyobb önállóságot, gyorsaságot és manualitást igénylő részfeladatokat az Mt. szerinti foglakoztatási formában alkalmazottak végzik.

       

Mindkét foglalkoztatási forma esetében a célunk közös: a felnőttkorban egyénileg elérhető legmagasabb szintű adaptáció, önállóság és munkavégző képesség elérésének megalapozása. A legfőbb hatás azon alapul hogy az ilyen típusú foglalkoztatásban az emberek olyan munka és életkörülmények közé kerülnek, amelyek a „normál életkörülményekhez” leginkább hasonlítanak, így maguk is egészségesebbnek érezhetik magukat. Ez a célorientált munka (amelynek valós piaci célja van, értéket termel) hatása, mely mindkét foglalkoztatotti csoport esetében a lehetséges és célravezető perspektíva.

A foglalkoztatásban részt vevők munkáját segítők irányítják. Következetes elvárások mellett segítséget nyújtanak az egymásra épülő munkafolyamatok elsajátításához, alkalmazva azokat a pedagógiai módszereket (bemutatás, magyarázat, megbeszélés, értékelés stb.), melyek a cél eléréséhez szükségesek. A pozitív szemléletet és a hatékony konfliktuskezelő készséget ötvözik a folyamatos motiváció biztosításával.

Az intézményi fejlesztő foglakoztatáson kívül további foglakoztatók is segítik a munkavállalás lehetőségét.

Fejlesztő foglakoztatás keretében foglalkoztat még két alapítvány:

  • Jó Szándék Alapítvány (átlagosan 28 főt)
  • Tüskevár Alapítvány (átlagosan 7 főt)

         

Telephelyet biztosítunk akkreditált foglalkoztatók működtetésére is, ahol részben a támogatott lakhatásban élő személyek, részben a környező településeken élő, megváltozott munkaképességű személyek számára adódik 4-6 órában foglalkoztatási lehetőség:

  • a KÉZMŰ Nonprofit Kft. - 70- 80 főt foglalkoztat
  • a FŐNIX MMK – 60 főt foglalkoztat

Összességében a  foglalkoztatási lehetőségek széleskörűek, az intézményben élő megváltozott munkaképességű, aktív korú személyek szinte teljes körűen foglalkoztatva vannak az intézmény és az alapítványai által működtetett fejlesztő foglalkoztatáson keresztül, valamint az intézmény székhelyén telephellyel rendelkező akkreditált foglalkoztatók által. Az utóbbiak közel 100 fő környező településen élő megváltozott munkaképességű személy számára is munkát, kereseti lehetőséget biztosítanak.